reklama

Otvorený list spisovateľom o Ivete Radičovej, korupcii aTrnkovi

Ako novinárka a autorka troch kníh chápem pobúrenie spisovateľov a umelcov nad tým, že ministerstvo kultúry chce prenajať kaštieľ v Budmericiach na komerčné účely, hoci ho roky využívali práve spisovatelia. Je dôležité mať svoje miesto, kde sa dá písať, alebo si len tak oddýchnuť. Chápem, že spisovatelia, novinári a umelci spísali  výzvu "Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!" Naozaj to chápem, aj keď je to zákon, ktorý káže ministerstvu kultúry, teda spravovateľovi kaštieľa,  vypísanie súťaže na nového nájomcu. Literárnemu fondu, ktorý je nájomníkom v kaštieli v Budmericiach, totiž koncom mája vyprší nájomná zmluva. A ak ministerstvo chce postupovať v súlade so zákonom o správe majetku štátu, nemôže nájomnú zmluvu Litfondu automaticky predĺžiť, musí uzatvoriť novú zmluvu o nájme (najviac na päť rokov) s tým záujemcom, ktorý ponúkne najvyššie nájomné. Napriek tomu chápem strach umelcov. Rozumiem tomu, že neveria, žeby verejná súťaž na pôde ministerstva mohla prebehnúť aj regulárne. Veď veľakrát sme boli svedkami práve takých situácií, keď sa zákon porušoval jedna radosť. Len mi nie je celkom jasné, kde vtedy bola umelecká obec?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (80)

Milí spisovatelia, umelci, kolegovia,

prepáčte, že vás takto oslovujem, ale nedá mi nespýtať sa - neprekáža vám okrem vášho strachu o kaštieľ v Budmeriach vysoká miera korupcie na Slovensku? Veď už aj americký týždenník The Economist skonštatoval, že úplatky a korupcia v krajinách bývalého sovietskeho bloku, teda aj na Slovensku, sú nesmierne rozšírené? Že tieto krajiny síce vyhrali nad komunizmom a stali sa demokratické, ale teraz demokraciu priamo ohrozuje korupcia a môže ju zmiesť ako metla? Čo vy na to? Nezapojíte sa do boja o existenciu parlamentnej demokracie na Slovensku? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Prečo rovnako vehementne, ako bránite svoje práva a takpovediac svoj kaštieľ, neprotestuje proti tomu, že doteraz platia amnestie Vladimíra Mečiara, ktoré ako zastupujúci prezident podľa všetkého udelil sám sebe? Všetko totiž nasvedčuje tomu, že únos slovenského občana do cudziny, na ktorý sa amnestie vzťahujú, vykonala slovenská tajná služba a tá je priamo podriadená predsedovi vlády. A ním, ako všetci dobre vieme, v časoch keď došlo k únosu, bol práve Vladimír Mečiar. A sú to práve Mečiarove amnestie, ktoré rozkývali právnu istotu na slovensku.

Prečo sa nedomáhate toho, aby sa aj na Slovensku akceptovala takzvaná Radbruchova formula, ktorá tvrdí, že nad zákonom je spravodlivosť? To znamená, že zločiny proti ľudskosti musia byť odsúdené, aj keď v časoch ich spáchania tak umožňoval zákon. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teroristický čin násilného zavlečenia slovenského občana do cudziny je zločinom proti ľudskosti, a preto by mal byť podľa Radbruchovej formuly odsúdený, aj keď ho amnestuje Mečiarova amnestia.

Radbruchova formula sa uplatňovala po Druhej svetovej vojne na potrestanie nacistických zločinov. A uplatnila sa aj na zločiny komunizmu. Napríklad pri odsúdení Egona Krenza, bývalého generálneho sekretára východonemeckej komunistickej strany. Ten bol v auguste 1997 odsúdený na šesť a pol roka väzenia usmrtenie utečencov na nemeckej štátnej hranici.

A to už nehovorím o tom, že na Slovensku nebol nikto uväznený za komunistické zločiny, napríklad za streľbu na hraniciach, ako sa to stalo v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kde ste boli, keď sa zverejnil telefonický rozhovor medzi Bakim Sadikim, podľa všetkého dealerom drog a mafiánom a Štefanom Harabinom, terajším predsedom najvyššieho súdu, v ktorom si tykali a familiárne sa rozprávali? Nebojíte sa o právny stav Slovenska, keď si predseda Najvyššieho súdu tyká s mafiánom?

 Neprekáža vám, že Robert Fico, bývalý premiér a v rokoch 1994 - 2000 zástupca Slovenska na Európskom súde pre ľudské práva, sa v súčasnosti hrá na obhajcu ľudských práv a naslovovzatého demokrata, aj keď si v roku 1989 nevšimol, že totalitná diktatúra Komunistickej strany sa premenila na pluralitný systém a postupne na parlamentnú demokraciu? Že nepochopil, že v pluralitnej demokracii je absolútne neprijateľné vylúčiť poslanca z parlamentu proti jeho vôli? Išlo o Františka Gauliedera, ktorého Fico označil za typického sťažovateľa, pretože sa (pravdaže úspešne) dožadoval svojich práv na európskom súde v Štarsburgu, pretože poslanci HZDS ho vylúčili z Národnej rady len preto, že vystúpil z HZDS?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo ste doteraz neprotestovali proti tomu, že sa na Slovensku nezmenil sovietsky monokratický model prokuratúry, ktorý ani náhodou nezabezpečuje právo zákona? Prečo nepodporujete snahy súčasnej vlády otvoriť tento uzavretý monokratický model, kde generálny prokurátor môže rušiť rozhodnutia ostatných prokurátorov a nemusí ani zverejňovať dôvody svojho konania? A kde ste teraz, keď sa v parlamente bude rozhodovať o tom, či sa na Slovensku bude naďalej beztrestne šíriť korupcia, až sa my, jeho občania ocitneme v nedemokratickom neprávnom štáte, alebo sa podarí korupciu zamedziť? Veď ste, aspoň by ste mali byť svedomím národa.

Áno, hovorím o parlamentnej voľbe generálneho prokurátora. Hovorím o hrozbe, že do funkcie generálneho prokurátora bude znovu zvolený Dobroslav Trnka. Človek, ktorý mohol a nezabránil tomu, aby sa na Slovensku korupcia, klientelizmus, či podplácanie natoľko rozšírili, že miesto nastolenia právnej istoty sa slovenskou realitou stala právna neistota. Jeho nekonanie v mnohých a mnohých kauzách už vypočítavať netreba. Urobilo sa to nespočetnekrát. Spomeňme len jeho vyjadrenia v televízii Markíza spred niekoľkých týždňov o politikoch súčasnej vládnej koalície, ktorým dal jednoznačne najavo, aké je jeho politické zmýšľanie.

„Títo ľudia sa tu pregrcávajú a pretúlávajú od sociológov cez filozofov na sociológiu a politiku a sociológiu a zasa niekam a niekde. Kto je to Zajac? Čo robil ten pán Zajac, poslanec? Dostál...Matovič...Čo robili? Kde to boli tí ľudia? Trtošili sa niekde po tomto štáte a zrazu sú poslanci? Toto sú zástupcovia ľudu? Nehnevajte sa na mňa, cirkus humberto na kvadrát. Nie ani na druhú. Na kvadrát."

Premiérka Iveta Radičová pochopila do dôsledkov, čo pre nastoľovanie právnej istoty znamená Trnkovo znovuzvolenie a rozhodla sa odísť z funkcie v prípade, ak sa Trnka vďaka poslancom generálnym prokurátorom naozaj stane. A čo vy? Ostanete naďalej ticho, hoci sa rozhoduje o charaktere štátu, v ktorom žijete aj vy?

Právnik Peter Vačok pri rozhovore so mnou jednoznačne zdôraznil dôležitosť postu generálneho prokurátora. Nedá mi necitovať jeho slová. „Ako generálny prokurátor stanoví pravidlá, tak bude táto republika vyzerať a tak bude pravdaže vyzerať aj politika v tomto štáte", povedal Vačok.

Dodal, že  doteraz nemohli a ani nemôžu fungovať základné princípy štátu, pretože sa nevyvodzovala trestná zodpovednosť voči ľuďom, ktorí boli súčasťou politických štruktúr, alebo mali na ne väzby. Zákon a vyvodzovanie dôsledkov z porušovania zákona musí platiť rovnako pre politikov aj pre občanov.

„Generálny prokurátor má zabezpečiť trestnú zodpovednosť v súlade s ústavou a trestným zákonom. Ak to zabezpečí, nik v tomto štáte si nedovolí nerešpektovať zákony bez rozdielu na postavenie a finančné možnosti. Ak sa bude nekompromisne vyvodzovať trestná zodpovednosť u všetkých, ktorí žijú na úkor tohto štátu a prekračujú zákony, budeme môcť hovoriť o právnom štáte. To je jediná cesta k náprave".

 Zhrnuté a podčiarknuté - Ak budeme mať silného prokurátora, ktorý bude nekompromisne odhaľovať a bojovať proti trestnej činnosti všetkých občanov, teda aj politikov, ale aj policajtov, prokurátorov, či sudcov, až potom sa vytvoria pevné základy budovania právneho štátu.

Tak čo, milí kolegovia, tí, čo by ste mali byť svedomím národa a čo sa tak vehementne zasadzujete o zachovanie budmerického kaštieľa pre vás samotných, nerozšírite svoju petíciu o požiadavku, aby sa Slovensko stalo právnym štátom? Ak áno, pod vašu petíciu sa veľmi rada podpíšem aj ja.

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som novinárka, dlhšie obdobie som bola na voľnej nohe. Napísala som niekoľko knih - Únos prezidentovho syna, Únos demokracie a Prípad medička. Dostalo sa mi tej cti, že som mohla spolupracovať s jednou z najzaujímavejších osobností Slovenska, s expremiérkou Ivetou Radičovou. Jedným z výsledkov tejto spolupráce je kniha rozhovorov Krajina hrubých čiar. Píšem aj divadelné hry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu