reklama

Verejnoprávne spravodajstvo súhlasí s ukameňovaním?

Hoci celý svet bojuje za oslobodenie nevinnej Iránky Sakineh Mohammadi Aštianiovej, zahraničný redaktor verejnoprávnej televízie Ľubomír Huďo iba dva dni /2.januára 2011/ po vytvorení RTVS jej nevinu v hlavnej spravodajskej televízii trestuhodne zrelativizoval. A zrelativizoval aj nespravodlivé, nehumánne iránske súdnictvo. Vďaka tomu vlastne  súhlasil s trestom ukameňovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

Čo tam po tom, že medzinárodné organizácie, zaoberajúce sa ľudskými právami, ako je Amnesty International, či známe osobnosti, ako francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy dôrazne žiadali a opakovane žiadajú medzinárodnú verejnosť, aby protestovali voči zatknutiu Iránky, aby iránskych čelných predstaviteľov zaplavili protestnými listami. Aštaniovej hrozí smrť ukameňovaním, respektíve v tom lepšom prípade trest smrti obesením.

Aštianiovú iránske súdy odsúdili na smrť ukameňovaním za údajné cudzoložstvo. Neskôr rozšírili jej obžalobu, podľa nich spolu so svojím milencom zavraždila svojho manžela. K tomu sa aj v spravodajstve iránskej televízie dokonca aj priznala, neskôr jej právnik vysvetlil, že ju k priznaniu prinútili mučením. Vykonanie rozsudky iránske orgány po medzinárodných protestoch pozastavili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je dôležité, aby najvyšší iránski predstavitelia dostali záplavy listov z celého sveta", apeloval Bernard -Henri Lévy v auguste minulého roka. „Iránskym predstaviteľom treba pripomenúť, že veľká krajina s dedičstvom veľkej kultúry nesmie lipnúť na zjavne barbarských praktikách, jednoznačne odporujúcich medzinárodným ľudsko-právnym dohovorom, ktoré Irán podpísal.

Priatelia, konajte rýchlo. Nesmieme stratiť ani minútu, ak chceme zachrániť Sakineh Mohammadi Aštianiovú a ďalších odsúdených na trest smrti v Iráne", pokračoval.

Slovenská verejnoprávna televízia ale podobné znepokojenie nezdieľa. Moderátorka hlavnej spravodajskej relácie nám divákom už na začiatok s istou dávkou tajomnosti vysvetlí, že kauza Aštianiová nie je ukončená. A kvôli čomu to tak je, to sa nedozvedeli také spravodajské televízne esá, ako je BBC, či CNN, ale slovenská verejnoprávna televízia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„V jej prípade /Aštaniovej/ stále nie je rozhodnuté, pretože dôkazy podľa neoficiálnych správ z justičných zdrojov nie sú jednoznačné", podčiarkne moderátorka. Aké sú to tie neoficiálne justičné zdroje, to nám moderátorka neupresní. Že by redaktor Huďo navštívil Irán a tam sa vďaka svojim „výborným kontaktom" dostal k iránskym „neoficiálnym justičným zdrojom"? A ak dôkazy voči Aštianiovej nie sú jednoznačné, tak čo tam po tom, že bude ukameňovaná, alebo - v lepšom prípade "iba" obesená?

V samotnej reportáži sa redaktor Huďo veľkoryso povznesie nad fakt, že za údajné cudzoložstvo Aštianiovú iránske kompetentné orgány odsúdili na 99 rán bičom, ktoré už aj vykonali. Neuviedol ani to, že jej syn Sajjád organizoval protesty voči zatknutiu matky, v popredných zahraničných médiách apeloval, že jeho matka je nevinná a aj podľa iránskych zákonov ju treba ihneď a bezpodmienečne prepustiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Prosím vás, neustávajte vo svojej snahe", dôrazne žiadal Aštaniovej syn medzinárodnú verejnosť, aby vyjadrovala svoje pobúrenie nad nespravodlivým verdiktom nad jeho mamou. „Ste naša jediná nádej. Keby nebolo vás, moja matka by už nežila".

Sajjáda vzápätí iránske orgány pre jeho angažovanie sa za vyslobodenie matky zatkli a na konci minulého roka prepustili na kauciu.

Redaktor Huďo divákom síce vysvetlí, že prípad Iránky vďaka dvom nemeckým novinárom pozná celý svet, aj keď sa pomýlil, pretože podľa zahraničných médií ide o ženy, nie o mužov. Huďo podotkne aj to, že dvaja nemeckí novinári /opäť nie ženy/ ostávajú v iránskom väzení len preto, že sa venovali Aštianiovej prípadu. Ale ani tento fakt Huďovi nenašepol, že iránska justícia kríva na obidve nohy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verejnoprávna televízia vďaka Huďovej reportáži vzápätí odvysiela vyjadrenie Aštianiovej, podľa ktorého medializácia jej prípadu neprospela. „Nemeckí reportéri, ktorí sa venovali môjmu prípadu, mi to len sťažili a zhoršili moju situáciu", tvrdí Aštianiová. Ona samotná nevysvetľuje v čom, veď jej od roku 2006 hrozil trest ukameňovania, ktorý stále nad ňou vďaka iránskej justícii visí. A ktorý podľa všetkého práve v´daka ohlasu zahraničia zatiaľ nebol vykonaný.

Ani náhodou si redaktor verejnoprávnej televízie nepoloží otázku, či k podobnému vyjadrenie Aštianiovú iránski predstavitelia neprinútili. Či napokon po mučení vo väzení, ale aj po deväťdesiatich deviatich ranách bičom nemôžu byť tvrdenia Aštaniovej ovplyvnené strachom. Ako napokon možno nebrať do úvahy, že výpoveď ženy, ktorú delí od vykonania trestu smrti dva dni, alebo dva mesiace, je vynútená?

To hlavné ale príde neskôr. Huďo v reportáži zaujme doslova šokujúcim tvrdením. „Dokonca ani syn nepovažuje matku za nevinnú", oznámi.

A divák verejnoprávnej slovenskej televízie si vzápätí vypočuje kontroverzné vety syna Aštianiovej, ktoré sú úplne odlišné voči tým, čo vravel pred vlastným zatknutím. „Moja matka a pán Issa Taheri zabili môjho otca. Obaja sú vinní. Keďže sme už prišli o otca, nechceme stratiť aj našu matku. Preto prosíme o zmiernenie jej trestu".

Opäť redaktor verejnoprávnej televízie ani náhodou nepripustí, že by išlo o vynútené vyjadrenie. Hoci syn, ktorý prežil isté obdobie v iránskom väzení, sedí vedľa svojej matky, ktorej možno trest ukameňovania už zajtra zmenia z pozastaveného trestu na trest okamžite vykonateľný. Že kompetentní v Iráne sú zrejme naozaj zaplavení protestnými listami zo zahraničia, ktoré napísali ľudia pobúrení iránskym režimom, a preto robia všetko preto, aby aspoň dodatočne zakryli svoje prehmaty, podobajúce sa skôr stredovekému súdnictvu, než justícii 21.storočia.

Huďo len ubezpečí slovenských divákov, že podľa iránskych predstaviteľov je prípad Aštanianiovej je výlučne záležitosťou súdu. Iránskeho, pravdaže. Toho, ktorý vyslovil a vykonal ortieľ bičovania nielen nad Aštaniovou, ale aj ďalšími ženami, ktorý nad mnohými ženami vyslovil ortieľ ukameňovania a dokonca ho v niekoľkých prípadoch aj vykonal.

Slovenské verejnoprávne spravodajstvo sa vďaka odvysielanej Huďovej reportáži stalo súčasťou iránskej propagandy, ospravedlňujúcej jeden z najnehumánnejších politických režimov súčasného sveta. Ospravedlňujúcej také tresty, ako je bičovanie, mučenie, či ukameňovanie. Ba dokonca akoby s nimi aj súhlasilo.

Ak teda niekto pochyboval o dôležitosti urýchlene zmeniť stav vo verejnoprávnej STV, po reportáži Huďa prestal celkom pochybovať.

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som novinárka, dlhšie obdobie som bola na voľnej nohe. Napísala som niekoľko knih - Únos prezidentovho syna, Únos demokracie a Prípad medička. Dostalo sa mi tej cti, že som mohla spolupracovať s jednou z najzaujímavejších osobností Slovenska, s expremiérkou Ivetou Radičovou. Jedným z výsledkov tejto spolupráce je kniha rozhovorov Krajina hrubých čiar. Píšem aj divadelné hry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu