reklama

Čo Figeľ, to slušnosť

Nedávno sa stretli pravicové parlamentné aj mimoparlamentné strany, aby sa dohodli na spolupráci. Aj keď, ako sa vyjadril Mikuláš Dzurinda, predseda najsilnejšej SDKÚ,  išlo skôr  „stretnutie symbolické", keďže nikto nemal ambíciu ísť „do hĺbok".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

„Cieľom našej spolupráce je pracovať na alternatíve voči súčasnej vláde", povedal tiež Dzurinda po stretnutí. KDH a SMK, pravicové strany, zastúpené v parlamente, sa k úsiliu Dzurindu vyjadrili viac ako opatrne.

Je síce zarážajúce, že pravica, ktora v minulom volebnom období tvorili vládnu koalíciu /v prípade KDH a SDKÚ ide dokonca až o dve volebné obdobia/, sa doteraz o čomsi takom vážnom, ako je predvolebná spolupráca, začali bez „hĺbok" uvažovať pol roka pred voľbami.

Podľa všetkého ide o logické vyústenie faktu, že slovenská pravica nemá doteraz svojho lídra. Jej prirodzeným lídrom by mal byť predseda najsilnejšej strany, teda Dzurinda. Ukazuje sa ale, že už nie je v jeho silách stať sa tou zjednocujúcou osobnosťou, ktorú slovenská pravica tak súrne potrebuje. A to aj napriek jeho neodškriepiteľným úspechom počas jeho premiérovania. Slovensko bolo prijaté do EÚ a NATO. Navyše sa prijali mnohé reformy, ktoré naštartovali Slovensko smerom k ekonomickej prosperite. Eliminovali sa národnostné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyskytli sa ale aj negatíva. K tým najvážnejším patrí fakt, že sa v rámci politickej scény takmer pozabudlo na otázku morálnych hodnôt. Tie sa nielenže neakcentovali, v niektorých prípadoch sa dokonca celkom ignorovali. Spomeňme najmarkantnejší príklad. Dzurinda a jeho vláda sa dostala k moci ostrou kritikou spôsobu vládnutia Vladimíra Mečiara a jeho politických spojencov.

"Priviedol Slovensko na okraj hospodárskej katastrofy, pred priepasť. Otvoril ho mafiánom, organizovanému zločinu", povedal / podľa týždenníka Žurnál/ o Mečiarovi v roku 1998.

O pár rokov ale Mečiar bol preňho dôveryhodným a zodpovedným partnerom, s ktorým počítal do prípadnej koalície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prvých dvoch - troch rokoch Dzurindovho premiérovania sa otvorili desiatky káuz, z ktorých vyšetrovatelia obvinili desiatky najvplyvnejších ľudí obdobia mečiarizmu. Podvodné privatizácie, únos slovenského občana do cudziny, vražda korunného svedka, a tak ďalej a tak podobne. Ani jedna z týchto káuz sa neukončila odsúdením jej vinníkov.

Počas druhého premiérovania Dzurinda dokonca dospel k poznaniu, že HZDS a jej predseda Vladimír Mečiar je natoľko spoľahlivý partner, až s ním plánoval vytvoriť povolebnú koalíciu. Svoj názor doteraz nezmenil a HZDS nevylučuje z možnej koalície ani v súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dzurinda sa tento týždeň vyjadril aj o súčasnom stave korupcie a klientelizmu, že sa im "nikdy tak nedarilo, ako za súčasnej vlády". Zvláštne, že zabudol na obdobie mečiarizmu. Mnohí ale si na Slovensku naň pamätajú.

Iste, politika je v mnohom postavená na kompromisoch. Ale v žiadnom prípade nie na kompromisoch bezbrehých. Ak o 360 stupňov zmení hoci aj politik svoj názor, musí dôsledne vysvetliť, čo ho k takému radikálnemu obratu viedlo. Inak stráca dôveryhodnosť a navyše oslabuje v rámci celej spoločnosti morálne hodnoty. Už nehovoriac o tom, že podobné nedoriešenie masovo medializovaných káuz zneisťuje základy právneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alternatíva voči súčasnej vláde je návrat k základným morálnym hodnotám. Ak opozícia chce naozaj osloviť občanov a bojovať o ich podporu, na čele podobnej alternatívy by mala postaviť človeka morálne bezúhonného človeka. Človeka, ktorého politická ani minulosť ani prítomnosť nie je poznačená podobnými bezbrehými kompromismi.

Takým morálne bezúhonným človekom v súčasnosti sa javí bývalý eurokomisár a súčasný predseda KDH Ján Figeľ. /Ďalší predstavitelia pravicových strán nie sú zatiaľ pre slovenskú spoločnosť dostatočne známi, alebo sa zdiskreditovali osobnými útokmi jeden na druhého./ Aj keď Figeľovmu účinkovaniu na slovenskej politickej scéne zatiaľ chýba razancia, je to on, a nie Dzurinda, kto má potenciál vytvoriť blok stredopravých strán, ktorý má šancu stať sa vyrovnanou protiváhou Ficovmu Smeru.

Na záver ešte toto. V roku 1997 som spolu s Júliusom Satinským v rámci Stálej konferencii občianskeho inštitútu /SKOI/ absolvovala niekoľko besied s občanmi. Na besedách sme hovorili o demokracii a dôležitosti slobodných volieb.Išli sme po asfaltke s množstvom výmoľov. Keď nás už dobre dlho natriasalo, Julo Satinský poznamenal: „Ale nás to dzurindá". Keby som opäť šla s Julom Satinským na besedu s občanmi, povedala by som mu: „Čo Figeľ, to slušnosť".

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som novinárka, dlhšie obdobie som bola na voľnej nohe. Napísala som niekoľko knih - Únos prezidentovho syna, Únos demokracie a Prípad medička. Dostalo sa mi tej cti, že som mohla spolupracovať s jednou z najzaujímavejších osobností Slovenska, s expremiérkou Ivetou Radičovou. Jedným z výsledkov tejto spolupráce je kniha rozhovorov Krajina hrubých čiar. Píšem aj divadelné hry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu