reklama

Novinár zamilovaný do expremiérky?

Na jeseň minulého roka som sa usilovala vysvetliť novinárovi Jaroslavovi Daniškovi, že Barack Obama je prezidentom USA, teda ak nie najvplyvnejšieho, tak jedného z najvplyvnejších štátov na svete a prinajmenšom sa nepatrí ani jednému európskemu premiérovi, či premiérke odmietnuť stretnúť sa s ním, ak si Obama naňho ( na ňu) našiel čas. Ani keby sa do času audiencie rozhádala napríklad vládna koalícia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Nepochodila som. Jaroslav Daniška vytrvalo vyčítal Ivete Radičovej, vtedajšej slovenskej premiérke, že sa počas žabomyších hádok bývalej vládnej koalície stretla vo Washingtone s Barackom Obamom a jeho manželkou a dokonca sa s nimi v Bielom dome odfotila. Stretnutie s Obamom Daniška uvádza ako flagrantné Radičovej „zlyhanie v zahraničnej politike".

A Daniška doteraz pokračuje s buldočou zanovitosťou v negatívnych hodnoteniach pôsobenia expremiérky. Nie je ale nezaujímavé všimnúť si spôsob, ako a prečo bývalú predsedníčku vlády kritizuje. S prekvapením hneď na prvý pohľad zistíme, že menej ako politologických argumentov a terminológie, v Daniškových blogoch nájdeme výrazne emotívne zafarbené slová, hodiace sa skôr do beletristiky, ale aj priame odkazy na vlastnú fantáziu, či dokonca rozprávky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V jeho najnovšom blogu sa môžeme dočítať, ako si on sám vysníval stretnutie expremiérky s bývalým ministrom vnútra „Predstavujem si to tak, že Daniel Lipšic pozval Ivetu Radičovú na kávu do nejakej lepšej kaviarne, bol príjemným, občas vtipným spoločníkom a opatrne sa spýtal na jednu vec. A keď išiel domov, tak si spolu s The Clash pospevoval:„Darling, you got to let me know - should I stay or should I go".

Daniškova politolgická charakteristika Ivety Radičovej znie doslova takto: „Iveta Radičová predsa nie je žiadna zázračná rozprávková bytosť. Veď keď niekoho pobozká, tak sa premení na žabu, nie naopak".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale nechcem mu krivdiť. Zďaleka nie vždy si v blogoch, venovaných Ivete Radičovej, pomáha iba príkladom z ríše rozprávok. Používa aj niektoré prirovnania zo sféry politiky a spoločenského života. Tak sa mu povedzme podarilo urobiť z Radičovej manželku politika, ktorý už dvadsať rokov nežije: „Keď mala ukázať, že je líder, rezignovane to vzdala. Jednoducho, pani Dubčeková".

0sobnosť Alexandra Dubčeka, ktorý sa stal symbolom slobody boja za demokraciu na konci šesťdesiatych rokov v okupovanom Československu, Daniškovi pomohla aj v ďalšom prirovnaní: „Iveta Radičová nie je dobrý premiér. Ľudia ju majú celkom radi, dôveryhodnosť má pomerne vysokú, ale jej charizma až príliš pripomína Alexandra Dubčeka".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosťou s charakterizovaním expremiérky nám Daniška poskytuje aj svoju predstavu o feministickej idyle: „0na, žena, (teda Iveta Radičová) robí politiku s Angelou Merkelovou, žije v salónoch vysokej politiky, chlapi na ňu musia brať ohľad, proste feministická idylka".

A môžeme nájsť aj slovíčka, hodiace sa skôr do ženských románov o láske, či do bulváru, ktoré sú ale rozdielne hodnotené. Raz Daniškovi prekáža, že niekto iný z bývalej vládnej koalície expredsedníčku vlády ponižuje: „Ivan Mikloš ju mocensky ponížil tak, ako to vedia iba mazáci", a raz zase, že poníži niekoho ona samotná: „Iveta Radičová ho totiž (bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica) verejne ponížila".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zrejme, aby negatívne vykreslenie Radičovej nebolo nudné a monotematické, Daniška používa aj slang, dá sa povedať až žargón bezpečnostných služieb: „Radičová ho (bývalého ministra zahraničia Mikuláša Dzurindu) nedokázala nijako úkolovať, za celý čas na neho nevyvinula žiadny tlak".

Daniška sa dokonca aj pokúsi pootvorí dvere do súkromia expremiérky a vysvetľuje jej ranné rozpoloženie: „Dnes ráno, keď sa Iveta Radičová zobudila, mala pred sebou pomerne jednoduchú voľbu".

Popritom ale nezabúda vyšperkovať svoje blogy o Radičovej krutými súdmi o nej: „nespôsobilá", „reprezentuje totiž rozhádanosť a nestabilitu" a tak ďalej a tak podobne.

O čom to množstvo rovnakých hodnotení o expremiérke svedčí? Jednoznačne o negatívnej fascinácii novinára osobnosťou Ivety Radičovej, hoci na druhej strane - vychádzajúc z nepodložených, nepolitologických tvrdení, ktoré nám predostiera, je ťažko pochopiť, z čoho vlastne tá jeho negativistická fascinácia vyviera. Možno z „machovského", alebo quasi konzervatívneho katolíckeho pobúrenia, že na čele vlády bola žena. A možno len z toho, že Daniška nemá rád blondíny.

Alebo že by to všetko bolo naopak?

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som novinárka, dlhšie obdobie som bola na voľnej nohe. Napísala som niekoľko knih - Únos prezidentovho syna, Únos demokracie a Prípad medička. Dostalo sa mi tej cti, že som mohla spolupracovať s jednou z najzaujímavejších osobností Slovenska, s expremiérkou Ivetou Radičovou. Jedným z výsledkov tejto spolupráce je kniha rozhovorov Krajina hrubých čiar. Píšem aj divadelné hry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu