reklama

Zomrela dcéra jedného z najväčších hrdinov Slovenska

Sedávali sme spolu v horárni v Horskom parku, popíjali čaj, rozprávali sa. Spomínali sme, ako sme pred takmer päťdesiatimi rokmi boli niekoľko ráz spolu v pionierskom tábore. Mala velikánske uhľovo čierne oči, ktoré sa neprestajne usmievali. A takmer po celý čas našich stretnutí jej z tváre nezmizol láskavý úsmev. Rozprávali sme sa a smiali, pretože Táňa sa smiala často a nákazlivo. Bola lekárka a keď moja dcéra ako malé dieťa ochorela, liečila ju. Spomínali sme aj svojich rodičov, jej a moji rodičia sa dobre poznali. Mali podobný osud. Niesli si po celý život so sebou pečať holokaustu. A po vojne aj jej aj moji rodičia robili redaktorov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Boli to často smutné debaty, napriek tomu sa jej čierne oči neprestávali usmievať. Jej otcovi Alfrédovi Wetzlerovi sa spolu s Rudolfom Vrbom podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime a napísať otriasajúce svedectvo o situácii v tej príšernej fabrike na to najdrastickejšie zabíjanie. Stalo sa tak 6.apríla 1944. Ešte v tábore zozbierali fakty a dôkazy o masovom vyhladzovaní väzňov koncentračného tábora nacistami. Chceli tak zamedziť ďalším deportáciám.

Žiaľ, trvalo niekoľko mesiacov, kým ich správe niekto uveril. Prvého novembra 1944 správu publikovali v americkej tlači. Začiatkom decembra v Dolnej snemovni v Londýne vtedajší britský minister zahraničných vecí vychádzajúc z ich správy oznámil, že nacisti práve teraz v Osvienčime vyhladzujú milión maďarských Židov. Nasledoval tlak spojencov na zastavenie deportácií Židov do vyhladzovacích táborov. Deportácie sa neskôr naozaj podarilo zastaviť. Podľa historikov z plánovaného vyhladenia milióna maďarských Židov sa vďaka Wetzlerovej a Vrbovej správe zachránilo takmer sedemsto tisíc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, je to tak, Tánin otec spolu s Rudolfom Vrbom zachránil okolo sedemsto tisíc ľudských životov.

Napriek úctyhodnému počtu zachránených podľa Tániných slov jej otca do konca jeho života prenasledovali výčitky svedomia voči tým, ktorých sa zachrániť nepodarilo. Trápilo ho, že ich správe dlho nik neveril. Nevedel sa vyrovnať s myšlienkou, že ak by im okamžite uverili tí, na ktorých sa obrátili, zachránených mohlo byť oveľa viac.

„Talmud ale hovorí - ak zachrániš jeden ľudský život, zachrániš celý svet", dodala Táňa.

Správa Wetzlera a Vrbu je považovaná za jeden z najdôležitejších dokumentov 20.storočia. Do dejín vošla ako The Wetzler - Vrba Report. Dnes je uložená v knižnici F.D. Roosevelta v New Yorku, vo Vatikánskych archívoch a v múzeu Yad Vashem v Jeruzaleme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táňa sa mi priznala aj s tým, že otec sa s ňou o osvienčimských zážitkoch takmer nezhováral . Ani o tom, ako sa mu podarilo utiecť. O svojom úteku ale pod pseudonymom napísal knihu Čo Dante nevidel. Až desiatky rokov po jej publikovaní sa verejnosť dozvedela, kto je je autorom.

Alfréd Wetzler si uschovával zoznam mien ľudí, ktorí v holokauste zahynuli. Po smrti otca si Táňa podľa jeho želania ich mená prečítala. Spolu s nimi bola na zozname aj veta, napísaná rukou jej otca: „Zomreli bezbranne, ale po celý čas žili vo mne".

Paradoxne napriek tomu, že sme často zakorčuľovali do témy holokaustu, cítila som sa s ňou ľahko a oslobodzujúco, ako keď človek skočí do čistého príjemne chladivého horského jazera a pláva oproti slnečným lúčom, lenivo sa prevaľujúcim na modrej hladine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes ma zastihla správa, že Táňa po ťažkej chorobe zomrela. Zomrela bezbranne, ale pokiaľ budem na tejto zemi, bude žiť vo mne.

Prichádzajú mi na um verše Mariny Cvetajevovej: Stále sa niekto stráca. Bol tu doteraz, ďalej je svet bez neho. Jedného dňa sa aj ja takto stratím z povrchu zemského.

Bránim sa tomu uveriť, ale žiaľ, je to tak. Zomrela Táňa Kernová Wetzlerová, dcéra jedného z najväčších hrdinov Slovenska.

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som novinárka, dlhšie obdobie som bola na voľnej nohe. Napísala som niekoľko knih - Únos prezidentovho syna, Únos demokracie a Prípad medička. Dostalo sa mi tej cti, že som mohla spolupracovať s jednou z najzaujímavejších osobností Slovenska, s expremiérkou Ivetou Radičovou. Jedným z výsledkov tejto spolupráce je kniha rozhovorov Krajina hrubých čiar. Píšem aj divadelné hry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu